Tájékoztatás szlovákiai vállalkozóknak
Kedves Kolléga!
Az alábbiakban összefoglaltunk néhány fontos információt, feladatot és határidőt, amelyekről érdemes tudnia hosszú távú és sikeres együttműködésünk érdekében:
Aki nem jártas a könyvelésben, azt javasoljuk, hogy bízzon meg egy könyvelőt, elkerülve az esetleges problémákat.
Minden egyéni vállalkozó saját maga tölti ki és nyújtja be az adóbevallását, ill. a könyvelője március 31-ig.
Minden egyéni vállalkozó köteles havonta szociális és egészségügyi hozzájárulást fizetni, ha már az előző évben is rendelkezett vállalkozással. Azok az "újak", akik idén váltották ki a vállalkozói engedélyüket, az első évben csak az egészségügyi biztosítónak fizetnek. A társadalombiztosítási járulékot a társadalombiztosító az első adóbevallás után számítja ki Önnek. Az Egészségügyi és Társadalombiztosítási Hivatal bővebb tájékoztatást tud adni.
A jövedelemadót évente egyszer kell fizetni. A könyvelő ki tudja számolni az adó összegét és tanácsot tud adni, hogy melyik költségfelhasználási forma a legjobb az Ön számára. Javasoljuk, hogy minden hónapban különítsen el egy bizonyos összeget erre a célra, hogy ne legyen megterhelő az adóbefizetés.
Egyéb fontos információk!
Regisztráció az egészség- és társadalombiztosítónál
Önálló vállalkozóként mindenki köteles saját maga után járulékot fizetni az egészség- és társadalombiztosítónak egyaránt.
Egészségbiztosító
Minden egyéni vállalkozó kötelessége, hogy a vállalkozás megkezdését követő 8 napon belül bejelentse biztosítójának az általa meghatározott előleg összegét, mert a biztosítási díjak havi előleg formájában kerülnek kifizetésre. Ezek összege az előző évi (adóbevallás szerinti) adómegállapítási alaptól függ. Mivel kezdő egyéni vállalkozóként az előző évre vonatkozóan még nincs elbírálási alapja, a biztosítási díj előleg összege az adott évi minimálbérből kerül kiszámításra.
Társadalombiztosító
Kezdő vállalkozóként az első évben mentesül a társadalombiztosítási járulékfizetés alól. A következő években az, hogy kell-e járulékot fizetnie a társadalombiztosítási társaságnak az előző évben elért teljes bevételtől függ. Így a vállalkozó először csak a vállalkozási tevékenység megkezdésének évét követő évben, azaz június 30-ig köteles felkeresni a Társadalombiztosító illetékes fióktelepét, és benyújtani az adóbevallási kivonatát. Ez alapján a biztosító megállapítja, hogy a vállalkozó kötelezően biztosított lesz-e.
Tanács:
Bár a vállalkozás első évében nem köteles járulékot fizetni a társadalombiztosítónak, regisztrálhat önkéntes fizetőként (például nyugdíj- vagy egészségbiztosításra) és fizethet járulékot.
Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy milyen kötelezettségek merülnek fel, ha vállalkozóként dolgozol és miben tér el ez a normál munkaviszonytól.
●A vállalkozó köteles könyvelést vezetni, ha nem jártas a számvitelben, keressen egy könyvelőt.
●Az egyéni vállalkozó minden év március 31-ig köteles adóbevallást készíteni és elküldeni az adóhivatalnak. Ha nincs tapasztalata az adóbevallással kapcsolatban, forduljon könyvelőhöz.
●Járulékot köteles fizetni az egészség- és társadalombiztosítónak.
●Betegségesetén az első naptól a társadalombiztosítófizet – minden orvosi dokumentumot köteles a vállalkozó elküldeni a biztosítónak.
●A vállalkozó saját felelősségére dolgozik.
●Javasoljuk, hogy kössön felelősségbiztosítást a munkahelyen okozott esetleges károkra. Vállalkozóként Ön felelős az okozott károkért.
●A vállalkozónem jogosult fizetett szabadságra vagy étkezési utalványra.
●Nincs próbaidő.
KAPCSOLATOK
Társadalombiztosítás
https://www.socpoist.sk/navigacia/66-zivnostnik-szco
Információs vonal: 0800 123 123
Vállalkozói nyilvántartás
https://www.minv.sk/?okresne-urady-klientske-centra
Információs vonal: 0800 222 222